Leczenie zaburzeń miesiączkowania
Zajmuję się leczeniem zaburzeń miesiączkowania. Diagnozuję i leczę pierwotne oraz wtórne zaburzenia miesiączkowania, takie jak: nieregularne, skąpe lub zbyt obfite miesiączki, czy plamienia międzymiesiączkowe. W leczeniu zaburzeń miesiączkowania analizie i diagnostyce poddaję zarówno nieprawidłowości czynnościowe jak i organiczne.
Jakie są rodzaje i przyczyny zaburzeń miesiączkowania?
Mówiąc o zaburzeniach miesiączkowania, należy rozróżnić ich dwa podstawowe rodzaje – wtórny i pierwotny brak miesiączki. W przypadku wtórnego braku miesiączki mamy do czynienia z sytuacją, kiedy menstruacja zanika u kobiety, która wcześniej miesiączkowała. Do przyczyn wtórnego braku miesiączki należą m.in.:
- zahamowanie czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- hiperprolaktynemia,
Jeśli chodzi o pierwotny brak miesiączki, jest to zaburzenie diagnozowane u dziewcząt po 16 roku życia, u których nie pojawiła się dotąd miesiączka. U podstaw pierwotnego braku miesiączki leżeć mogą:
- wady wrodzone narządów płciowych,
- dysgenezja gonad,
- hipoplazja jajników,
- guz przysadki mózgowej,
- niewydolność podwzgórza,
- wrodzony przerost nadnerczy.
Jak wygląda leczenie zaburzeń miesiączkowania?
Wdrożenie leczenia zaburzeń miesiączkowania możliwe jest po ustaleniu charakteru zaburzeń miesiączkowania i zdiagnozowaniu ich przyczyn. Często ma ono charakter terapii hormonalnej, która pomaga uregulować częstotliwość i długość trwania cyklu oraz zredukować dolegliwości związane z zaburzeniami miesiączkowania. Jeżeli okazuje się to konieczne, wykonywane są zabiegi z zakresu chirurgii ginekologicznych.