Przegroda jamy macicy
W zakres wykonywanego przeze mnie leczenia chirurgicznego wchodzi również leczenie przegrody jamy macicy, która to anomalia stanowi jedną z przyczyn niepłodności. Ta wada rozwojowa powstająca jeszcze w życiu płodowym to szacunkowo drugie co do częstości występowania wśród rozpoznawanych zaburzeń budowy macicy. Występująca w macicy przegroda może zarówno utrudnić zajście w ciążę, jak i uniemożliwić jej donoszenie powodując nawykowe poronienia i porody przedwczesne.
Czym jest i co powoduje przegroda macicy?
Pacjentki z przegrodą macicy zmagają się często z problemem niepłodności. Zmieniona budowa naczyń w obszarze przegrody, nieprawidłowości w budowie endometrium i zaburzona funkcja hormonalna błony śluzowej uniemożliwiają implantację zarodka w jamie macicy. W wyniku niemożliwości zagnieżdżenia się zarodka dochodzi do wczesnej utraty ciąży. Innymi zaburzeniami związanymi z przegrodą macicy są również: ból w czasie współżycia, bolesna menstruacja lub przedwczesne porody.
Jak wygląda leczenie przegrody macicy?
Leczenie przegrody macicy to zabieg operacyjny polegający na histeroskopowej resekcji nieprawidłowych tkanek. Zabieg wycięcia przegrody macicy przeprowadzany jest z użyciem histeroskopu wprowadzanego w głąb jamy macicy metodą dopochwową oraz z wykorzystaniem laparoskopii. W trakcie zabiegu wykorzystywana jest również ultrasonografia. Zabieg resekcji przegrody wykonywany jest w znieczulenia i poprzedza go specjalistyczna diagnostyka obejmująca m.in.: rezonans magnetyczny z oceną układu moczowego.